Scroll to top

Rfid Etiket ile, Ürün Güvenliği İçin Kırmızı Çizgi

Güvenlik etiketi, aynı zamanda garanti etiketi ismi ile kullanılmaktadır. Güvenlik etiketi, ürünlerinizin güvenliğini sağlamayı kendine görev edinmiştir. Bu bağlamda rfid etiket çok önemli bir yere sahiptir.

Güvenlik etiketinin çeşitleri vardır. Bunlar kırılgan etiket ve void güvenlik etiketi olarak çeşitlendirilebilir. Her iki etiket çeşidi de hayatımızda aşina olduğumuz etiket çeşitleridir. Bu iki güvenlik etiketi, genellikle elektronik eşyalara özel tasarlanmaktadır.

Bunlara ek olarak, rfid etiket bulunmaktadır. Rfid, radyo frekansları kullanılarak nesneleri tanımaya yarayan bir sistemdir. Etiket ve okuyucudan oluşan bu sistem, ürünlerin bilgilerini almak, depo etmek ve iletmek için tasarlanmıştır.

Bu makalemizde, sizleri güvenlik etiketi çeşitleri ve spesifik olarak rfid etiket hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Güvenlik Etiketi Çeşitlerinden Void Etiket, Ne İşe Yarar?

Güvenlik etiketi çeşitlerimiz arasından ilk akla gelen ve kullanımı oldukça yaygın olan etiket, void etiketidir. Void etiket, genellikle elektronik eşyalar üzerinde kullanılması ile bilinen bir güvenlik etiket çeşididir. Özellikle bilgisayarlarda sıklıkla gördüğümüz bu etiket, ürünün açılıp açılmadığını bilmek için çok önemlidir.

Void etiketlerin çalışma prensibine bakıldığı zaman görülebilir ki, void etiketleri ürünün üzerine yapıştırılır. O etiketin üzerindeki bir diğer etiket, dış kuvvetler tarafından kaldırılırsa içinde gizli olan void yazıları çıkacaktır. Void etiketler de rfid etiket gibi güvenlik amacıyla üretilmiştir.

Yapıştırıldığı yüzeyden çıkarılan diğer etiket parlak bir madde şeklinde gözükmektedir ve kaldırıldığı zaman ürün garantisi biter. Void, kelime anlamı olarak geçersiz demektir. Yani void yazısı gözüktüğü zaman artık o ürünün açılmış olduğunu anlayabiliriz. Bu da garantisi artık geçerli değil anlamında kullanılabilir.

Güvenlik Etiketi Çeşitlerinden Void Etiketin Baskı Süreci

Void etiket, şekil itibarı ile zor elde edilen bir etiket gibi görünebilir. Dışı genellikle metal parlak bir yapıdan oluşur. Sanılanın aksine void güvenlik etiketi, ribbonlu baskıya uygundur ve barkod yazıcıları aracılığı ile kolayca baskı alınabilir.

Dikkat edilmesi en önemli noktalardan biri, piyasadaki ucuz ribbonların tercih edilmemesidir. Bu eylemlerden kaçınıldığı zaman barkod yazıcısının kafa ömrünü, etiketin üstüne yazdığınız baskı kalitesini yükseltmiş olursunuz.

Şirketler, void etiket siparişi verilirken etiket üzerindeki baskıları isteğe bağlı olarak değiştirebilmektedir. Sanılanın aksine, istenilen birçok özellik bu etikete eklenebilmektedir.

Bunlara örnek olarak yazı, resim, logo, barkod verilebilir. Özel grafik ve şemalar tasarlanabilir.

Rfid Etiket Nedir, Ne İşe Yarar?

Rfid etiket, etiket sisteminde radyo frekansı kullanılarak yapılmaktadır. Radyo frekansı sayesinde ürünlerin tekil ve otomatik olarak tanıması yapılmaktadır. Rfid etiket, iki adet bileşenden meydana gelir.

Bu bileşenlerden ilki etiket ve ikincisi okuyucudur. Ürünlerin üzerine yerleştirilen rfid etiket, okuyucu vasıtası ile okunmaktadır. Bilgiler otomatik sistem ile işlenmektedir.

Rfid etiket, radyo frekansı aracılığı ile yapılan sorgulara ulaşır ve cevaplama yöntemi geliştirir, ürün bilgilerini okuyucuya iletir. Üzerinde yonga ve anten bulunur. Rfid etiketleri üç çeşitten oluşabilmektedir.

Bu üç çeşit şu şekildedir; pasif, yarı pasif ve aktif. Pasif rfid etiketlerinin kendi güç kaynağı bulunmaz ve sadece okuyucu gücü ile çalışabilirler.

Yarı pasif çeşidinde ise görebiliriz ki küçük bir pil ile de olsa bir güç kaynakları bulunur. Bu küçük pil sayesinde etiketler daha geniş bir okuma alanına sahiptir. Aktif çeşide kıyasla daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Aktif çeşitte ise kendi devrelerini çalıştırabilecek hatta belirli düzeylerde sinyal yayabilecek biçimde geliştirilmiş bir sistem vardır ve kendi güç sistemlerine sahiplerdir. Bu sayede daha fazla özellik barındırmaktadır.

Rfid Etiket Neden Yararlıdır?

Rfid teknolojisi sayesinde ürün depolama, süreç takibi gibi birçok alana ulaşmak mümkündür. Rfid etiket sayesinde barkod tarama esnasında,

  • Olası hırsızlıkların önüne geçilir
  • İşçilik kayıpları önlenir
  • Sevkiyat hataları minimum seviyeye indirilir
  • Stok düzeyleri minimum seviyeye indirilir.
  • Menzili içerisinde olduğu sürece ürünleri okumada problem yaşamaz.

Onur Etiket, sürekli kendini yenilemesi sayesinde ve teknolojik inovasyonları takibi ile geliştirdiği teknikler sayesinde müşteri memnuniyetini önplanda tutarak sürekli gelişmeyi amaçlamaktadır.

Gelişirken, sektörü geliştiren ve güvenlik etiketleri ve rfid etiketleri için de öncü bir firma olmuştur. Kendi bulduğu teknikler sayesinde size en iyi deneyimi devamlı olarak yaşatmayı amaçlar.

Etiket hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Daha fazlası için, takipte kalınız. Instagram: @onuretiketcomtr

Rfid Etiket - Güvenlik Etiketi | Onur Etiket